Český telekomunikační trh ovládají tři velcí mobilní operátoři spolu s provozovateli telekomunikační infrastruktury. Jde o pestrou paletu společností – od mobilních operátorů přes správce telekomunikačních a vysílacích sítí až po poskytovatele podnikových a datových služeb. V tomto žebříčku uvádíme top 10 největších telekomunikačních společností na českém trhu podle tržeb za rok 2024.
FinStat Premium CZ
Finanční data českých firem
Tržby největších firem v telekomunikacích
| Společnost | Tržby | ||
|---|---|---|---|
| 1. | O2 Czech Republic a.s. | 35 790 000 000 Kč | |
| 2. | T-Mobile Czech Republic a.s. | 31 953 000 000 Kč | |
| 3. | Vodafone Czech Republic a.s. | 21 780 000 000 Kč | |
| 4. | CETIN a.s. | 20 793 000 000 Kč | |
| 5. | TeleConnect CZ s.r.o. | 3 360 653 000 Kč | |
| 6. | ČD - Telematika a.s. | 2 686 892 000 Kč | |
| 7. | České Radiokomunikace a.s. | 2 633 671 000 Kč | |
| 8. | AT&T Global Network Services Czech Republic s.r.o. | 1 898 972 000 Kč | |
| 9. | Quantcom, a.s. | 1 027 072 000 Kč | |
| 10. | Telco Pro Services, a. s. | 911 437 000 Kč |
Zdroj: Finstat.cz, srpen 2026
Žebříčku tržeb kraluje společnost O2 Czech Republic a.s. s tržbami 35,7 miliardy Kč v roce 2024. Největší tuzemský operátor dál stabilně rostl a meziročně si polepšil o 1,91 miliardy Kč, což představuje nárůst o 5,6 %. Tržby firmy plynule stoupaly i v předchozích letech, z 32,5 miliardy Kč v roce 2022 na 33,8 miliardy Kč v roce 2023. S výrazným náskokem si tak udržuje pozici jedničky na českém trhu.
Druhou firmou v pořadí je T-Mobile Czech Republic a.s. s tržbami 31,9 miliardy Kč za rok 2024. I druhý největší operátor zaznamenal růst, byť mírnější. Meziročně stoupl o 0,81 miliardy Kč, tedy o 2,6 %. Tržby společnosti stoupaly i v předcházejícím období, kdy v roce 2021 dosáhly 30,15 miliardy Kč a v roce 2022 již 31,15 miliardy Kč.
Třetí místo obsadila Vodafone Czech Republic a.s. s tržbami 21,8 miliardy Kč za rok 2024. Poslední z velké trojky mobilních operátorů si meziročně polepšil o 0,48 miliardy Kč, což odpovídá nárůstu o 2,3 %.
Čtvrtou společností je CETIN a.s. s tržbami 20,8 miliardy Kč za rok 2024. Provozovatel telekomunikační infrastruktury, jenž vznikl vyčleněním sítí ze skupiny O2, zaznamenal jeden z nejvýraznějších růstů v první čtyřce. Jeho tržby meziročně stouply o 1,2 miliardy Kč, tedy o 6,1 %. Tržby firmy rostly i v předchozích letech, kdy v roce 2021 činily 18,8 miliardy Kč. Těsně se tak zařazuje za trojici mobilních operátorů.
Páté místo patří společnosti TeleConnect CZ s.r.o. s tržbami 3,3 miliardy Kč za rok 2024. Firma meziročně zvýšila tržby o 0,24 miliardy Kč, což znamená nárůst o 7,9 %. V roce 2022 utržila 3,12 miliardy Kč.
Na šestém místě se umístila ČD – Telematika a.s. s tržbami 2,69 miliardy Kč za rok 2024. Společnost jako jedna z mála v první desítce zaznamenala pokles tržeb, o 0,17 miliardy Kč – to odpovídá poklesu o 6 %. Ještě v roce 2022 přitom její tržby vzrostly na 2,8 miliardy Kč ze 2,4 miliardy Kč v roce 2021. Jediným akcionářem společnosti jsou České dráhy. Společnost rozvíjí internetové, datové a hlasové služby.
Sedmá v pořadí je společnost České Radiokomunikace a.s. s tržbami 2,6 miliardy Kč za rok 2024. Provozovatel vysílací a telekomunikační infrastruktury si meziročně polepšil o 0,19 miliardy Kč, což odpovídá růstu o 7,9 %. Jeho tržby plynule rostly i v letech 2022 a 2023, z úrovně 2,3 miliardy Kč. Firma nabízí velkoobchodním a korporátním zákazníkům komplexní portfolio telekomunikačních a ICT služeb prostřednictvím vlastní infrastruktury.
Osmé místo obsadila AT&T Global Network Services Czech Republic s.r.o. s tržbami 1,9 miliardy Kč za rok 2024. Poskytovatel podnikových síťových služeb zvýšil tržby o 0,13 miliardy Kč, tedy o 7,5 %. Jeho tržby postupně rostly z 1,7 miliardy Kč v roce 2022.
Devátá je společnost Quantcom, a.s. s tržbami ve výši 1 miliardy Kč za rok 2024. Firma zaznamenala nejvyšší relativní růst tržeb z celé první desítky, o 0,09 miliardy Kč, což odpovídá nárůstu o 9,2 %. V roce 2024 tak poprvé překročila hranici jedné miliardy korun. Její tržby stoupaly už od roku 2021, kdy dosáhly 0,89 miliardy Kč. Společnost se soustředí na rozvoj optické sítě a poskytování internetových služeb pro podnikový segment.
Žebříček uzavírá na desátém místě Telco Pro Services, a. s. s tržbami 0,91 miliardy Kč za rok 2024. Je jednou ze dvou firem v první desítce, jejíž tržby meziročně mírně klesly, a to o 0,02 miliardy Kč, tedy o 2,2 %. Ještě v roce 2022 dosáhla tržeb ve výši 0,93 miliardy Kč. Společnost se zaměřuje na poskytování telekomunikačních služeb zákazníkům na českém trhu, přičemž převažující podíl tvoří dodávky společnostem ze Skupiny ČEZ.
Žebříček největších firem v telekomunikacích (2024)
| Společnost | Tržby | EBITDA | Čistý zisk | Zisková marže | |
|---|---|---|---|---|---|
| 1. | O2 Czech Republic a.s. | 35 790 000 000 Kč | 11 039 000 000 Kč | 5 440 000 000 Kč | 15,2 % |
| 2. | T-Mobile Czech Republic a.s. | 31 953 000 000 Kč | 14 760 000 000 Kč | 6 718 000 000 Kč | 21,02 % |
| 3. | Vodafone Czech Republic a.s. | 21 780 000 000 Kč | 6 748 000 000 Kč | 1 788 000 000 Kč | 8,21 % |
| 4. | CETIN a.s. | 20 793 000 000 Kč | 10 476 000 000 Kč | 1 871 000 000 Kč | 9 % |
| 5. | TeleConnect CZ s.r.o. | 3 360 653 000 Kč | 15 160 000 Kč | 17 602 000 Kč | 0,52 % |
| 6. | ČD - Telematika a.s. | 2 686 892 000 Kč | 263 952 000 Kč | 152 168 000 Kč | 5,66 % |
| 7. | České Radiokomunikace a.s. | 2 633 671 000 Kč | 1 252 308 000 Kč | -163 594 000 Kč | -6,21 % |
| 8. | AT&T Global Network Services Czech Republic s.r.o. | 1 898 972 000 Kč | 93 965 000 Kč | 57 852 000 Kč | 3,05 % |
| 9. | Quantcom, a.s. | 1 027 072 000 Kč | 331 853 000 Kč | 155 710 000 Kč | 15,16 % |
| 10. | Telco Pro Services, a. s. | 911 437 000 Kč | 301 825 000 Kč | 106 177 000 Kč | 11,65 % |
Zdroj: Finstat.cz, srpen 2026
| Společnost | 2022 | 2023 | 2024 | 22/23 | 23/24 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1. | O2 Czech Republic a.s. | 32 528 000 000 Kč | 33 880 000 000 Kč | 35 790 000 000 Kč | 4,2 % | 5,6 % |
| 2. | T-Mobile Czech Republic a.s. | 30 147 000 000 Kč | 31 146 000 000 Kč | 31 953 000 000 Kč | 3,3 % | 2,6 % |
| 3. | Vodafone Czech Republic a.s. | 20 552 000 000 Kč | 21 296 000 000 Kč | 21 780 000 000 Kč | 3,6 % | 2,3 % |
| 4. | CETIN a.s. | 18 882 000 000 Kč | 19 598 000 000 Kč | 20 793 000 000 Kč | 3,8 % | 6,1 % |
| 5. | TeleConnect CZ s.r.o. | 3 115 670 000 Kč | 3 360 653 000 Kč | 7,9 % | ||
| 6. | ČD - Telematika a.s. | 2 398 211 000 Kč | 2 859 683 000 Kč | 2 686 892 000 Kč | 19,2 % | -6 % |
| 7. | České Radiokomunikace a.s. | 2 265 992 000 Kč | 2 440 571 000 Kč | 2 633 671 000 Kč | 7,7 % | 7,9 % |
| 8. | AT&T Global Network Services Czech Republic s.r.o. | 1 716 810 000 Kč | 1 766 732 000 Kč | 1 898 972 000 Kč | 2,9 % | 7,5 % |
| 9. | Quantcom, a.s. | 894 540 000 Kč | 940 666 000 Kč | 1 027 072 000 Kč | 5,2 % | 9,2 % |
| 10. | Telco Pro Services, a. s. | 855 393 000 Kč | 931 985 000 Kč | 911 437 000 Kč | 9 % | -2,2 % |
Zdroj: Finstat.cz, srpen 2026
Nejvyšší EBITDA má T-Mobile
Nejvyšší zisk před zdaněním, úroky, odpisy a amortizací (EBITDA) vykázala společnost T-Mobile Czech Republic, a to ve výši 14,7 miliardy Kč za rok 2024. Její EBITDA meziročně vzrostla jen mírně, o necelých 0,12 miliardy Kč neboli o 0,8 %. Zajímavostí je, že T-Mobile dosahuje nejvyšší EBITDA, přestože v tržbách je až druhý za O2.
Dvojkou je společnost O2 s EBITDA ve výši 11 miliard Kč. Firmě meziročně stoupl zisk o 0,25 miliardy Kč, což představuje nárůst o 2,3 %.
Třetí v pořadí je společnost CETIN s EBITDA 10,4 miliardy Kč. Provozovatel infrastruktury si meziročně polepšil o 4,9 %, tedy přibližně o 0,49 miliardy Kč.
| Společnost | 2022 | 2023 | 2024 | 22/23 | 23/24 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1. | O2 Czech Republic a.s. | 10 763 000 000 Kč | 10 794 000 000 Kč | 11 039 000 000 Kč | 0,3 % | 2,3 % |
| 2. | T-Mobile Czech Republic a.s. | 14 439 000 000 Kč | 14 637 000 000 Kč | 14 760 000 000 Kč | 1,4 % | 0,8 % |
| 3. | Vodafone Czech Republic a.s. | 5 766 000 000 Kč | 5 885 000 000 Kč | 6 748 000 000 Kč | 2,1 % | 14,7 % |
| 4. | CETIN a.s. | 9 229 000 000 Kč | 9 991 000 000 Kč | 10 476 000 000 Kč | 8,3 % | 4,9 % |
| 5. | TeleConnect CZ s.r.o. | 12 623 000 Kč | 15 160 000 Kč | 20,1 % | ||
| 6. | ČD - Telematika a.s. | 276 256 000 Kč | 225 171 000 Kč | 263 952 000 Kč | -18,5 % | 17,2 % |
| 7. | České Radiokomunikace a.s. | 1 136 993 000 Kč | 1 232 290 000 Kč | 1 252 308 000 Kč | 8,4 % | 1,6 % |
| 8. | AT&T Global Network Services Czech Republic s.r.o. | 129 475 000 Kč | 91 441 000 Kč | 93 965 000 Kč | -29,4 % | 2,8 % |
| 9. | Quantcom, a.s. | 237 956 000 Kč | 293 650 000 Kč | 331 853 000 Kč | 23,4 % | 13 % |
| 10. | Telco Pro Services, a. s. | 267 621 000 Kč | 279 256 000 Kč | 301 825 000 Kč | 4,3 % | 8,1 % |
Zdroj: Finstat.cz, srpen 2026
Jedničkou žebříčku z pohledu čistého zisku je společnost T-Mobile Czech Republic s čistým ziskem 6,7 miliardy Kč za rok 2024. Společnosti meziročně vzrostl čistý zisk o 0,38 miliardy Kč, což znamená nárůst o 6 %.
Na druhém místě je společnost O2 s čistým ziskem 5,4 miliardy Kč. Této firmě naopak zisk meziročně klesl o téměř 10 %, tedy přibližně o 0,6 miliardy Kč.
Trojkou je společnost CETIN s čistým ziskem 1,9 miliardy Kč. Firma zaznamenala výrazný meziroční nárůst zisku o necelých 21 % a těsně tak předstihla Vodafone.
| Společnost | 2022 | 2023 | 2024 | 22/23 | 23/24 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1. | O2 Czech Republic a.s. | 17 768 000 000 Kč | 6 036 000 000 Kč | 5 440 000 000 Kč | -66 % | -10 % |
| 2. | T-Mobile Czech Republic a.s. | 6 990 000 000 Kč | 6 338 000 000 Kč | 6 718 000 000 Kč | -9 % | 6 % |
| 3. | Vodafone Czech Republic a.s. | 933 000 000 Kč | 839 000 000 Kč | 1 788 000 000 Kč | -10 % | 113 % |
| 4. | CETIN a.s. | 2 875 000 000 Kč | 1 549 000 000 Kč | 1 871 000 000 Kč | -46 % | 21 % |
| 5. | TeleConnect CZ s.r.o. | 14 746 000 Kč | 17 602 000 Kč | 19 % | ||
| 6. | ČD - Telematika a.s. | 89 735 000 Kč | 122 667 000 Kč | 152 168 000 Kč | 37 % | 24 % |
| 7. | České Radiokomunikace a.s. | 195 311 000 Kč | 142 816 000 Kč | -163 594 000 Kč | -27 % | -215 % |
| 8. | AT&T Global Network Services Czech Republic s.r.o. | 64 043 000 Kč | 65 770 000 Kč | 57 852 000 Kč | 3 % | -12 % |
| 9. | Quantcom, a.s. | 3 200 000 Kč | 155 512 000 Kč | 155 710 000 Kč | 4 760 % | 0 % |
| 10. | Telco Pro Services, a. s. | 61 613 000 Kč | 81 957 000 Kč | 106 177 000 Kč | 33 % | 30 % |
Zdroj: Finstat.cz, srpen 2026
Nejvyšší ziskovou marži má společnost T-Mobile
Nejvyšší ziskovou marži, tj. poměr čistého zisku k tržbám, má společnost T-Mobile Czech Republic, a to 21 % za rok 2024. Meziročně si marži zlepšila přibližně o 0,7 procentního bodu. Souvisí to s tím, že i při tržbách nižších, než jaké má lídr O2, dokáže dosahovat vyššího čistého zisku.
Na druhém místě těsně skončila společnost O2 se ziskovou marží 15,2 %. Její marže meziročně poklesla přibližně o 2,6 procentního bodu.
Třetí místo připadlo společnosti Quantcom s prakticky stejnou marží jako O2 – rovněž okolo 15,2 %. Obě firmy od sebe dělí jen setiny procentního bodu.
| Společnost | 2022 | 2023 | 2024 | |
|---|---|---|---|---|
| 1. | O2 Czech Republic a.s. | 54,6 % | 17,8 % | 15,2 % |
| 2. | T-Mobile Czech Republic a.s. | 23,2 % | 20,3 % | 21 % |
| 3. | Vodafone Czech Republic a.s. | 4,5 % | 3,9 % | 8,2 % |
| 4. | CETIN a.s. | 15,2 % | 7,9 % | 9 % |
| 5. | TeleConnect CZ s.r.o. | - | 0,5 % | 0,5 % |
| 6. | ČD - Telematika a.s. | 3,7 % | 4,3 % | 5,7 % |
| 7. | České Radiokomunikace a.s. | 8,6 % | 5,9 % | -6,2 % |
| 8. | AT&T Global Network Services Czech Republic s.r.o. | 3,7 % | 3,7 % | 3 % |
| 9. | Quantcom, a.s. | 0,4 % | 16,5 % | 15,2 % |
| 10. | Telco Pro Services, a. s. | 7,2 % | 8,8 % | 11,6 % |
Zdroj: Finstat.cz, srpen 2026
Největší aktiva má CETIN
Největší aktiva ze všech společností má CETIN, a to více než 68 miliard Kč za rok 2024. CETIN vyniká rozsahem svého majetku, jelikož jako vlastník a provozovatel telekomunikační infrastruktury spravuje rozsáhlé sítě a technologie. Meziročně jeho aktiva mírně poklesla, z téměř 69,2 miliardy Kč přibližně o 1 %.
Druhou je společnost T-Mobile s aktivy v hodnotě více než 61,6 miliardy Kč. Majetek firmy meziročně výrazně vzrostl, o více než 15 %.
Třetí místo patří společnosti O2 s aktivy v hodnotě přes 32,2 miliardy Kč. Její aktiva meziročně vzrostla přibližně o 7 %.
| Společnost | 2022 | 2023 | 2024 | 22/23 | 23/24 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1. | O2 Czech Republic a.s. | 15 482 739 000 Kč | 19 353 055 000 Kč | 21 889 902 000 Kč | 4,2 % | 7,1 % |
| 2. | T-Mobile Czech Republic a.s. | 2 723 748 000 Kč | 2 770 168 000 Kč | 3 162 976 000 Kč | 6 % | 15,3 % |
| 3. | Vodafone Czech Republic a.s. | 333 040 000 Kč | 258 395 000 Kč | 300 932 000 Kč | 0,4 % | -4,9 % |
| 4. | CETIN a.s. | 600 040 000 Kč | 569 091 000 Kč | 568 386 000 Kč | 15,6 % | -1,1 % |
| 5. | TeleConnect CZ s.r.o. | 483 843 000 Kč | 532 569 000 Kč | 383 694 000 Kč | 5,2 % | |
| 6. | ČD - Telematika a.s. | 293 276 000 Kč | 320 453 000 Kč | 332 731 000 Kč | 2,9 % | -13,1 % |
| 7. | České Radiokomunikace a.s. | 203 136 000 Kč | 279 185 000 Kč | 416 550 000 Kč | 2,1 % | -3,3 % |
| 8. | AT&T Global Network Services Czech Republic s.r.o. | 140 680 000 Kč | 167 284 000 Kč | 177 916 000 Kč | 3,4 % | -8,1 % |
| 9. | Quantcom, a.s. | 241 830 000 Kč | 250 349 000 Kč | 260 007 000 Kč | 2,4 % | 5,6 % |
| 10. | Telco Pro Services, a. s. | 174 170 000 Kč | 132 988 000 Kč | 161 057 000 Kč | 24,2 % | 21,6 % |
Zdroj: Finstat.cz, srpen 2026