Největší podíl obchodních společností (firem) v ČR v roce 2022 tvoří společnosti s ručením omezeným (více než 90 %), kterých je více než půl milionu. Následují akciové společnosti (téměř 5 %) a družstva (2,3 %). Kromě těchto právních forem existuje také menší počet (přibližně 5,5 tisíce) veřejných obchodních společností (1 %), odštěpných závodů zahraniční právnické osoby (0,7 %), evropských společností (0,4 %) a komanditních společností (0,1 %).
Nejčastěji se zakládají společnosti s ručením omezeným a akciové společnosti. Ostatní právní formy (např. družstva, komanditní společnosti, veřejné obchodní společnosti atd.) vznikají ve srovnání s minulostí stále méně. Naopak nová právní forma – evropská společnost – byla populární hlavně kolem roku 2012, ale v současnosti si stále drží třetí místo v žebříčku popularity spolu s družstvy.
Celkový počet založených firem začal růst od roku 2005, kdy se začala zlepšovat hospodářská situace. Nejvyšší počet nově vzniklých společností byl v roce 2008, kdy začala hospodářská krize. Ta trvala až do roku 2013, kdy se počet nově založených firem začal opět zvyšovat. Po roce 2017 je patrný pokles, který gradoval v roce 2020, kdy byly hospodářské aktivity omezeny pandemií covid-19.
Společnost s ručením omezeným
Od roku 2005 vznikalo nejvíc společností v právní formě společnost s ručením omezeným, v roce 2017 jich bylo více než 31 tisíc, což je dosavadní rekord. Počet zakládaných společností s ručením omezeným nejvíce rostl v letech 2013–2017, což souvisí se zlepšující se hospodářskou situací.
Zdroj: Finstat.cz, září 2022
Akciová společnost
Akciové společnosti tvoří téměř 5 % firem. Obliba zakládání této právní formy je v posledních letech stabilní, ročně je založeno přibližně 1 000 společností. Významný počet společností vznikl v posledním předkrizovém roce 2007, kdy jich bylo až třikrát více než v roce předchozím.
Společnost s proměnným základním kapitálem
Zajímavým typem akciové společnosti je tzv. SICAV společnost, tj. společnost s proměnným základním kapitálem. Tato právní forma vznikla v roce 2013. SICAV je zvláštní typ akciové společnosti, kterou lze založit pouze jako investiční fond. Právní předpisy rozlišují investiční fondy podle toho, zda se mohou stát nositeli práv a povinností – zda mají právní subjektivitu. Fondy s právní subjektivitou jsou nejčastěji akciové společnosti.
Nejvíc fondů tohoto typu vzniklo v roce 2021 a jejich obliba postupem času roste. Nejčastěji mají právní formu akciové společnosti, ale existují i případy, kdy se jedná o podílový fond, penzijní fond bez právní subjektivity, nebo výjimečně odštěpný závod zahraniční právnické osoby.
Podniků tohoto typu zatím moc nezaniká, v letech 2018 a 2019 jich bylo po šesti. V posledních třech letech to byla maximálně jedna společnost ročně.
Celkem existovalo v České republice 256 společností SICAV. Nejvíce firem tohoto typu sídlí v Praze – 204, v Jihomoravském kraji je jich 20 a v Moravskoslezském kraji pouze 4. Tyto společnosti jsou silně koncentrovány v Praze, kde také sídlí většina českých investičních společností.
Pokud se podíváme na vlastnictví společností, většina z nich má tuzemského vlastníka, pouze malá část má zahraničního vlastníka. Celkem je takových společností pouze 10, což představuje 3,9 % všech společností.
Družstvo
Družstvo je málo využívaná právní forma, jedná se o sdružení osob založené na základě společného zájmu. V praxi se družstvo nejčastěji používá pro společnou správu nemovitostí. V posledních třech letech vznikalo ročně jen asi 100 družstev, což je mnohem méně než v prvních deseti letech nového tisíciletí, kdy vznikalo i více než 500 družstev ročně. Dnes tyto společnosti tvoří asi 2 % firem.
Odštěpný závod zahraniční právnické osoby
Odštěpné závody zahraniční právnické osoby vznikaly ve velkém počtu (více než tisíc ročně) nejvíce do roku 2009. V souvislosti se změnou legislativy byly do roku 2014 zrušeny téměř všechny společnosti s touto právní formou, zůstalo jen asi 4 tisíce firem. V současné době vzniká v posledních letech přibližně 200 těchto společností ročně.
Zdroj: Finstat.cz, září 2022
Evropská společnost
Evropská společnost jako právní forma vznikla po vstupu ČR do EU v roce 2004. Tato právní forma byla nejoblíbenější v letech 2010–2015, přičemž na vrcholu popularity v roce 2012 vznikalo více než 400 společností ročně. V posledních letech je to podstatně méně, asi 100 nových společností ročně. Důvodem může být náročnost založení a požadavek na vstupní kapitál ve výši minimálně 120 tis. eur.
Další právní formy společností
Obliba veřejných obchodních společností od roku 2006 klesá. V posledním období, od roku 2018 do roku 2021, se počet nově založených společností tohoto typu každoročně snižoval až na 16 v roce 2021. Bude zajímavé sledovat, zda to znamená definitivní marginalizaci, nebo zda se počet nově založených firem bude v nadcházejících letech zvyšovat.
Zdroj: Finstat.cz, září 2022
Obliba komanditních společností, stejně jako u veřejných obchodních společností, od roku 2005 klesá. V posledních letech vzniklo jen několik těchto společností, které v současnosti tvoří zanedbatelné 0,1 % firem.
Právní formy v největších odvětvích (za období 2017–2021)
Kromě toho, že se obliba právních forem při zakládání společností v průběhu času mění, existují také rozdíly mezi jednotlivými odvětvími. Ve všech odvětvích v posledních pěti letech dominovaly společnosti s ručením omezeným. To se týká především ubytovacích, stravovacích a pohostinských služeb, kde jiné právní formy téměř neexistují. Naopak ve službách v oblasti nemovitostí mají nejvyšší podíl nově založené akciové společnosti (8 %). V tomto odvětví je také nejvyšší podíl družstev u nově založených firem (1,6 %). Nejvyšší podíl právní formy veřejná obchodní společnost je zaznamenán v odvětvích profesní, vědecké a technické činnosti a stavebnictví.
Podíl nově založených firem v největších odvětvích podle právní formy
Zdroj: Finstat.sk , september 2022